Preskočiť na hlavný obsah

Slovenský štát a význam pojmu „reklamovaný“ vo vojenskej povinnosti

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Počas obdobia Slovenského štátu, správne označovaného ako Slovenská republika (1939 – 1945), platila pre občanov povinnosť vykonať vojenskú službu. Táto povinná vojenská služba, známa ako prezenčná vojenská služba, trvala štandardne 24 mesiacov. Výnimkou boli len kňazi, pre ktorých bola táto povinnosť skrátená na 6 týždňov.

Nie všetci občania však podliehali brannej povinnosti. Z vojenskej služby boli vylúčení Rómovia a občania židovského vierovyznania. Zaujímavým historickým faktom však je, že existovala aj možnosť byť z vojenskej povinnosti reklamovaný, teda oslobodený.

„Vyreklamovaní“ občania

Tento štatút zaviedol prezident Jozef Tiso po dohode s nemeckou stranou. Muži, ktorí boli ženatí alebo mali deti, mohli byť zbavení vojenskej povinnosti. Toto opatrenie znamenalo, že títo muži nemuseli nastúpiť na povinnú vojenskú službu. Dokonca aj vojaci, ktorí už boli na fronte a počas ich služby sa im narodilo dieťa, mali možnosť byť z vojenskej služby vyreklamovaní a vrátiť sa domov.

Na dokladoch z tohto obdobia, ako napríklad na Rodinných výkazoch, sa tento štatút uvádzal v kolónke „poznámka“ pod označením reklamovaný.

Pomôcka pre bádateľov

Tento historický fakt môže byť užitočný pre amatérskych historikov a bádateľov, ktorí skúmajú obdobie Slovenského štátu. Ak pri prehliadaní archívnych dokumentov narazíte na status „reklamovaný“, jeho význam je práve oslobodenie daného občana od vojenskej povinnosti z dôvodu rodinných okolností.

Tento článok je krátkou pomôckou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o históriu vojenskej služby a rodinných pomerov v období Slovenskej republiky počas 2. svetovej vojny.

#reklamovaný #vyreklamovaný #história

Zuzana Žigová

Vyhľadávanie