Preskočiť na hlavný obsah

Andrej Hadík: Husársky kúsok, ktorý ohúril Európu

Andrej Hadík.
Andrej Hadík.

Určite ste už počuli slovné spojenie "husársky kúsok"! Vyštudoval som Vojenskú akadémiu SNP v Liptovskom Mikuláši, po mojom odchode z akadémie sa táto premenovala na Národnú akadémiu obrany maršala Andreja Hadíka.

Zaujala ma táto zmena, pretože v tej dobe mi meno maršála Hadíka nič nehovorilo. Začal som sa teda zaujímať, kto bol tento človek a čím sa vyznamenal, keď jeho meno zdobilo názov akadémie!?

Andrej Hadík sa narodil 16. októbra. Bohužiaľ, rôzne zdroje uvádzajú rok narodenia 1710 alebo 1711. Tento dátum sa stal v budúcnosti významným nielen jeho narodením.

Otec Michal Hadík pochádzal z turčianskeho zemianskeho rodu, malý Andrej sa však narodil na Žitnom ostrove, a to iba preto, lebo jeho otec tam práve slúžil ako husársky kapitán.

Vojenskú kariéru začal Andrej ako 22-ročný kornet, čiže zástavník, v Dežöfiho 3. husárskom pluku. Jeho kariéra sa vyvíjala veľmi sľubne a rýchlo, Andrej bol obdarený odvahou a citom pre vojenskú stratégiu. Už v roku 1744 bol povýšený na plukovníka. Cisárovná Mária Terézia povýšila Andreja Hadíka o tri roky neskôr na generála a následne na poľného maršala.

Na svoje narodeniny si maršál Andrej Hadík počas rakúsko-pruskej vojny v roku 1757 dovolil malý darček. Tento jeho počin jasne poukazuje na všetky prednosti veľkého vojenského stratéga.

V deň svojich narodenín, teda 16. októbra 1757, s malou skupinou vojska, konkrétne s 3500 husármi, za minimálnych strát – padlo na strane Rakúska iba 10 vojakov – obsadil hlavné mesto Pruska, Berlín! Nikto z Prusov nepredpokladal, že by si niekto dovolil takú drzosť – s 3500 vojakmi zaútočiť na hlavné mesto a ešte v deň svojich narodenín, keď je zvykom oslavovať! Dôvod oslavovať však bol!

V Berlíne nedošlo k žiadnemu drancovaniu ani vypáleniu. Maršál Andrej Hadík sa s Berlínčanmi dohodol a Berlín sa mohol vykúpiť. Prusko vyplatilo Andrejovi Hadíkovi 300-tisíc toliarov. Z tejto sumy 25-tisíc toliarov vyplatil maršál svojim husárom a zvyšok poslal do Viedne cisárovnej Márii Terézii. Tento počin sa odvtedy nazýva "husársky kúsok" a používa sa v celej Európe dodnes!

Hadíkovo dobytie Berlína bolo vtedy hlavnou udalosťou celej Európy. A aby som nezabudol pripomenúť, maršál Andrej Hadík pôsobil od roku 1774 až do svojej smrti v roku 1790 ako prezident Dvorskej vojenskej rady vo Viedni. Táto pozícia je dnes rovná pozícii ministra obrany. Môžem teda s prehľadom maršála Andreja Hadíka označiť za ministra obrany habsburskej monarchie.

Zuzana Žigová

Vyhľadávanie